A felkészülési időszakban a megszokott bajnoki ritmusnál nagyobb terhelést kapnak a játékosok, így fokozottan nagy a felelőssége az egészségügyi stábnak. A törökországi edzőtáborban is minden olyan szolgáltatást biztosítanak a játékosoknak, mintha Kecskeméten zajlana a munka. Nemes Lászlót, a stáb vezetőjét kérdeztük a műhelytitkokról, illetve arról, hogyan is dolgoztak az edzőtábor alatt.
Nemes László kezelés közben
A januári időszakban sokáig folyamatosan napi két edzés, illetve több erőnléti munka szerepelt a programban a konditeremben, és a játékosok fizikális felkészítése csak akkor érhet célt, ha mindenki edzésre alkalma állapotban van. Egy hosszabb kihagyás ebben az időszakban nehezen pótolható. Gera Zoltán is hangsúlyozta, hogy örömteli, hogy a januári munka során nem volt sérültjük, így mindenki el tudta végezni az előírt feladatokat. Az egészségügyi csapatnak több eszköz is segít ebben, például a mérések.
– Alapvetően három gépi mérést végzünk folyamatosan, a felkészülési időszaktól is függetlenül. CK-t mérünk, ami az izomsérülésekre utalhat, illetve a hidratáltságot, hogy rendben legyenek a játékosok az edzéseken és a meccseken. Emellett használnak egy alvásgyűrűt is, amivel értelemszerűen az alvásuk minőségét követjük le. Ezekkel az információkkal határozza meg Buzási Péter erőnléti edző, illetve a szakmai stáb azt, hogy ki az, akinek esetleg alacsonyabb intenzitású edzésre vagy terhelésre van szüksége – mondta Nemes László a folyamatos mérések kapcsán.
Huber Bálint a stáb legrégebbi tagja
Az edzőtáborba négyen kísérték el a csapatot: Nemes László és Sándorné-Turkevi Nagy Ildikó fiziterapeutaként, Huber Bálint és Barakkó Gergő masszőrként segíti a játékosokat. A munkát Nemes László koordinálja, illetve egyezteti a szakmai stábbal, és alapelvük az, hogy a megelőzésre helyezzék a hangsúlyt, ismerve már a játékosokat is.
– A munka gyakorlatilag mindenben ugyanaz volt itt is, mintha Kecskeméten lennénk. Ildivel ketten vagyunk fizioterapeutaként a csapat mellett, Huber Bálint és Barakkó Gergő pedig masszőrként. Folyamatos kapcsolatban vagyunk az otthoniakkal is, így Dr. Koncz István csapatorvossal, illetve Varró Tinával, akiket bármivel kereshetünk. Mérkőzéseken is ugyanaz a leosztás, ilyenkor Hubi úgymond a meccsfőnök. Mi inkább prevencióban szeretünk gondolkodni. Ismerjük a játékosokat, illetve ők is magukat, nagyjából mindenkiről tudjuk, hogy mire kell figyelnie. Inkább megelőzésként adunk mindennapos kezeléseket, ami nem azért van, mert baj van esetleg, hanem mert tudjuk, hogy mi lehet akkor, ha valami túlterhelés éri a játékost. Boka, térd- és hátpanaszok, csípő, izomzat, főleg ezekre kell gondolni. Ezekkel a kezelésekkel azokat a problémákat akarjuk megelőzni, amikből negatív reakciók indulnának el a testben, akár egy fájdalom jelentkezésével, ami más területekre is kiterjedhetne akár. A fő cél az, hogy lehetőség szerint senkit se kelljen hosszabb időre kivenni az edzésmunkából. Örömteli, hogy erre januárban nem volt szükség – tette hozzá Nemes László.
Barakkó Gergő és Zsótér Donát
Az egészségügyi stáb Buzási Péter erőnléti edzővel folyamatosan egyeztet a játékosok állapotát és terhelhetőségét illetően, és a meccseken is igyekeznek figyelni azokat a jeleket, amik problémára utalhatnak.
– Gyakorlatilag folyamatosan egyeztetünk oda-vissza Petivel. Mi azért vagyunk ott a pályán is, mert ha ott történik valami, akkor az edzők is rögtön kikérik a véleményünket egy-egy játékos állapota kapcsán. Egyfajta azonnali mozgáselemzést is végzünk a pálya szélén, ami segíthet megelőzni adott esetben a bajt – mondta Nemes László.
Középen Sándorné-Turkevi Nagy Ildikó
Szerző: KTE/kecskemetite.hu